Artykuły

Energię warto oszczędzać

Bez energii świat nie mógłby funkcjonować. Jednak im wygodniej nam się żyje, tym więcej zużywamy energii elektrycznej. Najwięcej energii pobierają duże miasta i ich mieszkańcy. Na dodatek większość z nas marnuje bardzo dużo energii podczas codziennych czynności w domu, w szkole i w pracy. Cenna energia „ucieka” nam, gdy nie zgasimy zbędnego oświetlenia, zapomnimy wyłączyć komputer po skończonej pracy, wolimy otworzyć okno zamiast zmniejszyć moc grzejnika. Na szczęście kilka prostych zmian nawyków pozwala chronić zmniejszające się zasoby. Rozsądne używanie energii pomaga zachować te źródła aby wystarczyły dłużej na przyszłość, a nam przynosi spore oszczędności finansowe. Oszczędzając energię możemy być ekologiczni i ekonomiczni zarazem.

Poniżej prezentujemy proste zasady, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie zużycia energii, jednocześnie nie rezygnując z komfortu życia. Będzie to korzyść zarówno dla domowego budżetu, jak i  środowiska.

Krok 1

Na początku warto sprawdzić czy zużycie energii elektrycznej w naszym  gospodarstwie domowym nie odbiega od średniego zużycia.  W Polsce jest to ok. 2000 kWh energii elektrycznej rocznie. Dane dotyczące ilości energii zużywanej przez Państwa można znaleźć na fakturach za prąd. Warto również wiedzieć ile energii pobierają konkretne urządzenia RTV i AGD, by skupić się na tych najbardziej energochłonnych.

Krok 2

Jeśli ogrzewamy dom za pomocą urządzeń elektrycznych – ogrzewanie stanowi aż 70% całego zużycia prądu. Warto wtedy w pierwszej kolejności skupić się na redukcji energii, pobieranej przez grzejniki.

 1. Obniżając temperaturę w pomieszczeniu o 1oC oszczędzimy aż 6% energii.
 2. Najkorzystniejsze jest utrzymywanie w domu stałej średniej temperatury. Wyłączanie grzejników, a potem nagrzewanie pomieszczenie od nowa powoduje większe zużycie energii. Na czas dłuższej nieobecności wystarczy, jeżeli ustawimy temperaturę na 12-15°C.
 3. Kiedy w  mieszkaniu jest za gorąco – nie otwieraj okna, tylko przykręć ogrzewanie.
 4. W zimie nawet w domu trzeba się cieplej ubrać. Zamiana koszulki z krótkim rękawem na ciepły sweter lub polar pozwoli mniej energii przeznaczyć na ogrzewanie.
 5. Grzejnik nie powinien być zastawiony meblami czy zasłonięty zasłonami, gdyż ciepło ma wtedy utrudniony dostęp do pomieszczenia.
 6. Dziury w izolacji ścian są jedną z najczęstszych przyczyn marnotrawstwa energii w domu. Zatkanie i zaizolowanie nieszczelności w ścianach pozwoli na zmniejszenie strat ciepła ze ścian o 60%.


Krok 3

Wystarczy właściwie korzystać z urządzeń elektrycznych w domu, by zmniejszyć rachunki za prąd bez zmniejszania komfortu życia.

 1. Po naładowaniu telefonu komórkowego odłącz go od razu od prądu. Naładowana komórka podłączona do prądu nadal pobiera energię. Warto również pamiętać o nie pozostawianiu ładowarki pod napięciem po odłączeniu telefonu. Sama ładowarka czerpie ok. dwie trzecie energii zasilającej komórkę od naładowania do rozładowania.
 2. Warto pamiętać, by nie zostawiać urządzeń elektrycznych w trybie czuwania (stand – by). Gdybyśmy czynili tak z połową naszych sprzętów rocznie emitowalibyśmy do atmosfery 1mln ton CO2 mniej. W dobrze wyposażonym w urządzania elektryczne mieszkaniu koszt zużytej energii na tryb stand – by wynosi rocznie ponad 100zł, co często stanowi ok. 10-15% całkowitych kosztów energii. Przykładowo: Ponad 90% energii drukarki zużywane jest w ciągu roku na stand-by. Pozostałe 10% to samo drukowanie.
 3. Najprostszym sposobem oszczędzania jest wyłączanie świateł i urządzeń, z których nie korzystamy. Opuszczając dom na dłuższy czas warto odłączyć z sieci wszystkie urządzenia elektryczne.
 4. Zasypianie przy włączonym telewizorze czy radiu jest bardzo przyjemne, ale włączone przez całą noc pobierają dużo energii. Pamiętaj o ich wyłączaniu przed pójściem spać lub nastaw czasowe wyłączanie.
 5. Staraj się szybko zamykać drzwi lodówki, by zimne powietrze nie mieszało się z ciepłym. Pamiętaj także, by wkładać do lodówki już schłodzone produkty.
 6. Jeśli możesz do gotowania wybieraj małe garnki i gotuj w mniejszej ilości wody. Potrawa szybciej się zagotuje.
 7. Klasyczna żarówka niewielką część dostarczanej energii przetwarza na światło - ponad 90% to ciepło. Żarówki energooszczędne zużywają nawet 5 razy mniej energii elektrycznej, choć świecą tak samo jasno. Wymień żarówki na energooszczędne zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których najdłużej świeci się światło.
 8. Robiąc pranie wybieraj energooszczędne programów lub pierz ubrania w niskich temperaturach. Możesz także zaoszczędzić energię drobne pranie wykonując ręcznie, nie w pralce.
 9. Gotując wodę użyj jej od razu po zagotowaniu. Jeśli przed chwilą czajnik elektryczny zagotował wodę, to jeszcze przez kilka (kilkanaście) minut będzie miała odpowiednią temperaturę do zalania herbaty czy kawy. Ponowne gotowanie jest niepotrzebne, a czajnik najwięcej energii zużywa na podgrzanie wody w ostatnim stadium gotowania, gdy temperatura jest bliska temperatury wrzenia.
 10. Kupowanie “wydajnych energetycznie” urządzeń domowych znacząco obniża zużycie energii . Pralka o najwyższej klasie energetycznej “A++” zużywa o 30% - 40% mniej energii w stosunku do starych modeli niższych klas.