Artykuły

Sortuj śmieci

Śmieci są tak stare, jak stary jest człowiek. Już starożytne miasta musiały zmierzyć się z tym problemem. Pierwsze miejskie wysypiska odpadów komunalnych powstały w starożytnej Grecji 400 lat przed naszą erą. Natomiast już w III w. n. e. Rzymianie utworzyli służby odpowiedzialne za oczyszczanie miasta. Od tego czasu ilość śmieci, produkowanych przez ludzi, ciągle rośnie. Nasi pradziadkowie wytwarzali tylko 75 kg śmieci na jedną osobę w ciągu roku. Współcześnie na jednego człowieka przypada rocznie 300 – 500 kg odpadów, co w skali kraju daje łącznie ok. 10-11 mln ton.

Zdecydowana większość śmieci trafia na wysypiska. W Polsce istnieje ponad tysiąc wysypisk śmieci. Każdego roku góra śmieci rośnie, więc systematycznie zwiększa się również teren, który zajmują składowiska odpadów. Dzisiaj najlepszym sposobem walki ze śmieciami jest segregacja odpadów. Dzięki temu część wyrzucanych przez nas rzeczy może być przetworzona lub powtórnie wykorzystana. Z odpadów można odzyskać cenne surowce i wyprodukować z nich nowe rzeczy, co pomaga oszczędzać zarówno surowce naturalne, jak i energię. W rezultacie zmniejsza się ilość śmieci na wysypiskach.

 

 

Kolor ma znaczenie

Na ulicach naszych miast coraz częściej możemy spotkać różnokolorowe pojemniki, przeznaczone na odpady do recyklingu. Każdy kolor oznacza inny rodzaj śmieci:

Biały pojemnik – wrzucamy szkło bezbarwne: słoiki, butelki, flakony po perfumach, słoiczki po kosmetykach.
Zielony pojemnik – wrzucamy szkło kolorowe: słoiki, butelki, puste buteleczki po lekach
Niebieski pojemnik – wrzucamy papier: gazety, ulotki reklamowe, książki, tekturę, zeszyty, torby papierowe, kartony po żywności typu Tetrapak
Żółty pojemnik – wrzucamy przedmioty plastikowe i z tworzyw sztucznych: nakrętki, butelki, pojemniki, zabawki, torebki foliowe, pojemniki po artykułach spożywczych.
Uwaga! Jeśli w pobliżu nie ma czerwonego pojemnika do żółtego wrzucamy także: metalowe puszki, drobny złom, kapsle.
Czerwony pojemnik – wrzucamy przedmioty metalowe: puszki aluminiowe po napojach, puszki po konserwach, kapsel, śrubki.
Brązowy pojemnik - wrzucamy odpady biodegradowalne: odpady kuchenne (zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego), odpady z ogrodów, pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych (liście, skoszona trawa, drobne gałązki).
Kontener z siatki – wrzucamy tylko plastikowe butelki typu PET

Pamiętaj!
•    Przed wyrzuceniem zgniatamy puszki, plastikowe butelki, kartonowe opakowania.
•    Z butelek PET zrywamy etykietę przed wyrzuceniem.
•    Słoik z papierową naklejką powinien trafić do pojemnika na szkło. Ale bez zakrętki! Zakrętkę wyrzuca się do pojemnika żółtego.

Nie wszystko wrzucisz do kosza

Nie wszystkie śmieci możemy wrzucić do zwykłego kosza lub do kolorowych kontenerów. Wśród wielu przedmiotów, którymi się posługujemy, znajdują się również takie, które mogą być zagrożeniem dla środowiska i zdrowia człowieka. Niebezpiecznych odpadów nie możemy więc wyrzucać do śmietnika. Co zatem powinniśmy z nimi zrobić? Poniżej kilka rad, w jaki sposób możemy pozbyć się „trudnych śmieci”:


Żarówki energooszczędne
Świetlówki i żarówki energooszczędne zawierają rtęć, dlatego wyrzucanie ich na wysypisko jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Powinniśmy je oddać do punktu, gdzie zbierane są tzw. elektrośmieci lub w sklepie czy hurtowni przy zakupie nowych żarówek. Sklepy są prawnie zobowiązane do ich nieodpłatnego przyjęcia.

Leki
Przeterminowane leki wyrzuca się w aptekach i przychodniach do specjalnych białych pojemników.

Zapalniczka
Jeśli można ją "rozbroić", plastik wyrzucamy do plastiku, a metalową część do zwykłego śmietnika, bo zawiera nie tylko metal, ale i kamień. Jeśli wyrzucamy w całości – to do zwykłego kosza.

Baterie
Wszystkie większe sklepy, które prowadzą sprzedaż baterii i sprzętu elektronicznego mają obowiązek przyjmować zużyte baterie. Baterie można także wyrzucać do specjalnych pojemników, które usytuowane są w urzędach, szkołach czy w zakładach fotograficznych.

Termometr rtęciowy
Klasyczne termometry najlepiej oddać do apteki. Farmaceucie przekazują je później do utylizacji. Pamiętaj! Gdy termometr się rozbije pod żadnym pozorem nie dotykaj rtęci. Otwórz okno (opary rtęci mogą być niebezpieczne), zbierz wszystko za pomocą kartki i włóż do woreczka foliowego. Rozbity termometr najlepiej oddać do punktu, który zajmuje się utylizacją odpadów niebezpiecznych. O taki punkt można zapytać w urzędzie miejskim lub np. w zakładach fotograficznych, które często z takimi punktami współpracują.

Akumulatory, oleje, smary i płyny techiczne
Tego rodzaju odpady można oddawać w stacjach obsługi i naprawy pojazdów, na stacjach benzynowych oraz punktach sprzedaży tego rodzaju produktów asortymentu. Najwygodniej będzie, gdy przy kupnie np. nowego akumulatora oddasz w sklepie stary.

Sprzęt elektryczny i elektroniczny
Są to tzw. elektrośmieci. Zaliczymy do nich np. lodówkę, telewizor, suszarkę do włosów itp. Należy je odnieść do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci. W dużych sklepach RTV AGD z pewnością taki punkt się znajduje. Elektrośmieci można także oddać przy okazji kupna nowego sprzętu. Sklepy i punkty handlowe mają obowiązek przyjąć bezpłatnie stary sprzęt przy zakupie nowego urządzenia tego samego rodzaju.

    Dzięki selekcji odpadów każdy z nas może przyczynić się do dbałości o środowisko, w którym żyjemy. Sortowanie śmieci pozwala na recykling wielu odpadów, dzięki czemu zmniejszamy ilość śmieci wywożonych na wysypiska. A mniej śmieci to mniej wysypisk, a więcej czystych łąk i lasów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom sortowanie śmieci stanie się łatwym domowym nawykiem.

Ciekawostki ekologiczne

Czy wiesz, że….

  1. Nawet w kosmosie człowiek już zdążył naśmiecić! W przestrzeni okołoziemskiej dryfują rozmaite części statków kosmicznych, przyrządów pomiarowych i tym podobnych urządzeń. Niektóre kosmiczne śmieci są wielkości płatków śniadaniowych, ale niektóre -  wielkości ciężarówki! Kraje, które prowadzą badania w kosmosie, pracują nad skuteczną metodą sprzątania kosmicznych śmieci. Jeśli nie uprzątniemy kosmosu, wkrótce mogą pojawić się problemy, np. z łącznością satelitarną (nie będzie działała telewizja satelitarna, telefony komórkowe, Internet itp.) i lotami w kosmos.
  2. Dzikie wysypiska śmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Deszcz, padający na dzikie wysypisko śmieci wymywa różne trucizny z odpadów i przenosi je do gleby, a nawet do wód gruntowych. Porzucone w lasach odpady stają się wylęgarnią chorobotwórczych bakterii i niebezpiecznych gazów. Szkodzą także leśnym zwierzętom, które zjadają fragmenty porzuconych śmieci. W przeciwieństwie do dzikich wysypisk, te legalne są oddzielone od podłoża za pomocą warstw wytrzymałej folii zabezpieczającej i warstw żużlu. Dzięki temu toksyczne substancje z wysypiska nie dostają się do gleby. Ponadto są one często  kontrolowane przez takie instytucje, jak Sanepid.
  3. Guma do żucia, którą wyplujesz na trawę albo na chodnik zniknie z powierzchni Ziemi dopiero po 5 latach. Jeśli wyrzucisz w lesie lub na łące torebkę foliową to będzie się ona rozkładać przez kilkaset lat.
  4. 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody. Natomiast rtęć z jednego termometru wystarczy by zatruć wodę niedużego jeziora i wszystkie żyjące w nim rośliny i zwierzęta.