Razem z dzieckiem

Zabawy z dzieckiem

Pamięć doskonała

Przygotuj kilka małych przedmiotów np. klucze, kostki do gry, pierścionek, telefon, kubek. Ułóż je na stole. Poproś dziecko by przez kilka sekund popatrzyło na przedmioty i starało się zapamiętać jak najwięcej z nich. Teraz na chwilę niech zamknie oczy lub się obróci, a Ty poprzekładaj przedmioty. Zadaniem dziecka jest uporządkowanie ich, tak by leżały w tej samej kolejności, w której były ułożone na początku zabawy.

 

 

Puzzle na czas

Zwykłe układanie puzzli może być emocjonującą zabawą. Przygotuj układankę dla każdego zawodnika. Najlepiej jeśli obrazki składają się z takiej samej liczby elementów, możesz też przygotować mniejsze puzzle dla dzieci i większe dla dorosłych. Na sygnał "start" każdy zaczyna układać swój obrazek. Wygrywa osoba, która pierwsza skończy dopasowywać elementy. Jeśli nie mamy w domu puzzli możemy je przygotować samodzielnie np. z pocztówek. Wystarczy pociąć kartkę na dowolną liczbę elementów i wsypać do woreczka.

Kuchenne obrazki

Z kaszy, ryżu i makaronu można nie tylko ugotować pyszny obiad, ale też zrobić prawdziwe dzieło sztuki. Najpierw wspólnie z dzieckiem przygotuj szkic obrazka. Gdy będzie gotowy wybrane elementy pokryjcie klejem i posypcie jednym ze składników np. ryżem. Gdy ryż się przyklei, można posmarować kolejny element obrazka i posypać go np. drobną kaszką kuskus. W ten sposób uzyskamy obrazek o ciekawej fakturze. Można też najpierw pokryć klejem całą kartkę papieru, potem posypać ją całą ryżem lub kaszą, a gdy się przyklei na tym niezwykłym podłożu namalować obrazek farbami.

Tor przeszkód

W ładny dzień można zorganizować tor przeszkód na dworze. Ale kiedy za oknem plucha można zrobić tor w domu. Przeszkodami mogą być rozrzucone poduszki, które trzeba przeskoczyć, krzesła pod którymi trzeba się przeczołgać, miska, do której trzeba wcelować parą zwiniętych skarpetek. Można urozmaicić tor przeszkód zagadkami i zadaniami specjalnymi, np. policzeniem rozsypanych fasolek lub zawiązaniem pary butów.
Kubuś, gdzie jesteś?
Zawiąż dziecku oczy, będzie ono poszukiwaczem Kubusia. Ty będziesz Kubusiem, Twoim zadaniem jest nie dać się złapać. Dziecko może zadawać pytanie: "Kubuś gdzie jesteś?". Musisz na nie zawsze odpowiedzieć, np. "po Twojej lewej stronie". Dziecko musi Cię jak najszybciej odnaleźć kierując się Twoim głosem i wypowiadanymi wskazówkami. Na początku zabawy możesz stać w miejscu, potem, gdy dziecko będzie sobie coraz lepiej radzić możesz się przemieszczać.

Wyścigi zakrętek

Do tej zabawy będą potrzebne zakrętki lub kapsle z butelek po napojach i sokach. Najlepiej po Kubusiu. Na parkowej alejce rysujemy tory patykiem, na chodniku lub boisku - kredą. Trasa powinna być pełna zakrętów i łuków. Każdy z zawodników ustawia swój kapsel na starcie i... pstryknięciem próbuje go przesunąć jak najdalej. Wygrywa osoba, która pokona trasę jak najmniejszą liczbą pstryknięć. Grę można trochę utrudnić - jeżeli ?zawodnik? w trakcie gry wypadnie z toru - wraca z powrotem na start. Można też ustawić na torze różne drobne przeszkody (patyczki, listki).

Jednoręki pirat

Normalne czynności stają się o wiele trudniejsze, gdy próbujemy je wykonać drugą ręką. Przygotuj kartki papieru i coś do pisania. A teraz wspólnie z dzieckiem narysujcie dom. Ale dla odmiany weźcie kredkę w lewą rękę (jeśli jesteście leworęczni to użyjcie ręki prawej). Potem spróbujcie lewą ręką zapiąć guziki w koszuli, zjeść jogurt albo się uczesać. Nie jest to łatwe, prawda? Warto jednak od czasu do czasu spróbować robić wszystko na opak i zachęcać do tej zabawy swoje dziecko.

Domek dla ptaków

Kiedy nadejdą jesienne chłody zbuduj wspólnie z dziećmi domek dla ptaków. Jeśli nie jesteś zapalonym majsterkowiczem spróbuj zrobić łatwiejszą wersję karmnika. Weź butelkę po napoju i przymocuj ją pionowo do deseczki, kierując szyjkę do dołu. Teraz zrób "dno" karmnika. Mały, prostokątny kawałek drewna przymocuj pod kątem prostym do deseczki, która podtrzymuje butelkę. Między szyjką butelki, a "dnem" karmnika zostaw ok. pół centymetra przestrzeni. Teraz wypełnij butelkę ziarnem i powieś ją na drzewie. Pokarm będzie się wysypywał na dno karmnika stopniowo i wszystkie głodne ptaszki zawsze będą miały co jeść. Pamiętajcie o regularnym dosypywaniu ziarna. Obok karmnika powieście kawałek słoniny - sikorki będą Wam wdzięczne.