Artykuły

Zadbaj o czyste powietrze

Otaczające nas powietrze jest czymś tak oczywistym, że na co dzień nie zwracamy na nie uwagi.  A przecież życie człowieka zależy od oddychania, od powietrza. Bez niego nie moglibyśmy funkcjonować.

W powietrzu niestety jest coraz więcej zanieczyszczeń. Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest wzrost poziomu dwutlenku węgla. Zanieczyszczone powietrze nas męczy, utrudnia normalne funkcjonowanie. Zły stan powietrza, którym oddychamy negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy, podrażnia krtań, oczy, może przyczynić się do bezsenności, bólów głowy i ogólnego złego samopoczucia. Komisja Europejska obliczyła, że czystość naszego powietrza ma bezpośredni wpływ na naszą pracę i rozwój gospodarki. Średnio pół dnia absencji chorobowej przeciętnego Europejczyka wywołana jest złym stanem powietrza.

 Na szczęście dbanie o powietrze wcale nie musi być trudne. Do naszego codziennego życia możemy wprowadzić kilka prostych zasad, by powietrze wokół nas było czystsze i sprzyjało naszemu zdrowiu.

Co każdy z nas może zrobić?

 • Doskonałym sprzymierzeńcem człowieka w walce z zanieczyszczeniami powietrza są rośliny. Gęsta roślinności tłumi hałas (tzw. zanieczyszczenia akustyczne), dlatego też w mieście sadzi się wiele drzew i krzewów. Rośliny pochłaniają również wiele zanieczyszczeń z powietrza. Warto więc wokół domu czy bloku sadzić drzewa, jak również zadbać o roślinność we wnętrzu mieszkania.  
 • Jeśli to tylko możliwe warto z samochodu przesiąść się na rower. Taka zamiana uchroni powietrze od porcji spalin, a nam samym przyniesie wiele korzyści zdrowotnych. Dojeżdżając do pracy samochodem dobrze choć w weekend wybrać się na rowerową wycieczkę.
 • W mieście dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z transportu publicznego. Wybierając autobus tramwaj, pociąg lub metro mniej szkodzimy powietrzu niż jeżdżąc samochodem. Korzystając z komunikacji miejskiej najczęściej jesteśmy szybciej w pracy, nie stojąc w korkach. To także możliwość przeczytania ulubionej książki lub porannej gazety.
 • Włączony kaloryfer wpływa niestety na pogorszenie się jakości powietrza w mieszkaniu. Im cieplej tym lepsze warunki do rozwoju roztoczy. Staraj się więc przykręcać w domu kaloryfer, gdy w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło – zapobiegniesz rozwojowi alergii i mniej gazów cieplarnianych przedostanie się do atmosfery.
 • Hałas to również zanieczyszczenie powietrza. W miejscu, gdzie jest za głośno czujemy się zmęczeni, a nawet boli nas głowa. Hałasu nie lubią również zwierzęta. W lesie, gdy nie zachowamy ciszy – nie usłyszymy nawet śpiewu ptaków. Dobrze więc starać się zachowywać ciszę na łonie natury: nie nastawiać głośno radia czy odtwarzacza, zwłaszcza gdy jest się w otoczeniu przyrody. To sprzyja naszemu wypoczynkowi.
 • Stosując benzynę bezołowiową oraz posiadając katalizator w samochodzie zmniejszamy emisje ołowiu do atmosfery.
 • Wystarczy 1 kg spalonych butelek, folii itp. żeby wytworzyć aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Wrzucone do pieca butelki i inne tworzywa sztuczne podczas powolnego spalania, w dość niskich temperaturach zamieniają się w rakotwórczy gaz. Razem z dymem uwalniają się bowiem silnie trujące środki, które później z deszczem spadają na ziemię i przedostają się do wody, a z nią do naszego organizmu. Spalanie odpadów jest więc bardzo szkodliwe, a także niezgodne z prawem. Nie należy spalać takich odpadów jak: meble, torby plastikowe,  papier bielony, zwłaszcza z nadrukiem farb kolorowych,  plastikowe butelki,  styropian oraz gąbki, przewody, kable,  opony, dętki samochodowe i rowerowe.


Ciekawostki na temat powietrza

Czy wiesz, że:

 1. Uczniowie podczas szkolnej przerwy robią tyle hałasu, co startujący samolot.
 2. Powietrze pomaga rozchodzić się dźwiękom. Tam, gdzie nie ma powietrza, np. w kosmosie, panuje kompletne cisza.
 3. W ciągu wieku tj. od początku wieku XX do początku wieku XXI na Ziemi zaobserwowano wzrost średnich temperatur o około 0,7oC.  Na biegunach wzrost średnich temperatur był jeszcze wyższy: na Arktyce średnio rocznie o 3 oC, a temperatura zimowa o 7oC.
 4. Podczas kichania wydychamy powietrze z prędkością 150 km/h. Podczas pojedynczego kichnięcia wydychanych jest ok. 40 000 kropli, które potrafią zawędrować na odległość nawet trzech metrów. Dlatego tak ważne uczenie dzieci, by zakrywały usta podczas kichania.
 5. Barwione złotem szyby średniowiecznych kościelnych witraży pod wpływem słonecznych promieni oczyszczają powietrze i są jednym z najwcześniejszych przykładów zastosowania nanotechnologii. Średniowieczni szklarze stosowali nanocząsteczki złota do otrzymywania szkła o różnej - zależnie od wielkości cząstek - barwie, przy czym najbardziej znanym przykładem jest szkło o barwie rubinu. Barwione złotem szkło nie tylko pięknie wygląda i nie zmienia barwy, ale także jest nanokataliztorem, rozkładającym zanieczyszczenia powietrza pod wpływem światła. Maleńkie cząstki złota dzięki dostarczanej przez Słońce energii świetlnej stają się bardzo aktywne i potrafią rozkładać między lotne związki organiczne.
 6. Kaszalot potrafi najdłużej wytrzymać bez powietrza. Nawet półtorej godziny, czyli średnio co 45 minut, kaszalot wynurza się,żeby zaczerpnąć oddechów, i wydechów i znowu się zanurza i płynie sobie dalej.
 7. Aż 2/3 mieszkańców miast na świecie oddycha powietrzem zawierającym smog.
 8. Zanieczyszczenia w pomieszczeniach najskuteczniej usuwają następujące rośliny: Hemigraphis alernata, bluszcz pospolity (Hedera helix), hoja (Hoya carnosa) oraz aspragus gęstokwiatowy, zwany szparagiem Sprengera (Asparagus densiflorus). Wystarczy umieścić te rośliny w pomieszczeniach, by atmosfera wyraźnie się polepszyła.