Dodano: 13 czerwca 2024
Zbliża się lato. Dla wielu osób to czas odpoczynku, a w szczególności dla dzieci, które już wkrótce rozpoczną wakacje. Letni relaks nie zwalnia nas jednak z wszystkich obowiązków – jednym z nich jest dbanie o planetę. W mijającym roku szkolnym w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” ponad 1,2 mln dzieci miało możliwość uczyć się proaktywnego i odpowiedzialnego podejścia do ochrony środowiska. Dobrze, by pozytywne wzorce towarzyszyły najmłodszym także w okresie letnim.
Młodzi Przyjaciele Natury
Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” powstał, by edukować uczniów przedszkoli i szkół podstawowych w zakresie ochrony środowiska i kształtowania proekologicznych nawyków. W roku szkolnym 2023/2024 w programie wzięło udział łącznie ponad 1,2 mln dzieci z ponad 5,5 tys. szkół podstawowych i prawie 9 tys. przedszkoli.
– W ramach programu dzieci mogły zaangażować się w różnorodne tematy związane z ochroną środowiska naturalnego oraz życiem w zgodzie z naturą, podczas specjalnych misji – uczyły się m.in. o segregowaniu odpadów, zmianach klimatycznych, odnawialnych źródłach energii czy ekosystemach i bioróżnorodności – komentuje Daniel Karaś, Manager ds. CSR, Grupa Maspex.
Choć rok szkolny dobiega końca – a wraz z nim tegoroczna, XVI edycja „Kubusiowych Przyjaciół Natury” – program nadal może inspirować.
– Najbardziej podobały mi się lekcje o segregowaniu śmieci – komentuje Maja, uczestniczka programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. – To było super! Teraz już wiem, że każdy śmieć ma swój kolorowy domek, do którego powinien trafić. Na przykład butelki po wodzie wrzucamy do żółtego pojemnika, a kartki z nieudanymi rysunkami do niebieskiego. To ważne dla naszej planety. Na pewno będę kontynuować segregowanie śmieci w wakacje, nie tylko w domu, ale też w lesie i na plaży.
Ekoturystyka jest dla wszystkich
Wakacje są czasem odpoczynku, ale także okazją do zobaczenia nowych miejsc. Przyjemność podróżowania można połączyć z troską o środowisko – jest to możliwe dzięki ekoturystyce. Zielona turystyka to ruch turystyczny, którego celem jest zachowanie zrównoważonego rozwoju oraz walorów turystycznych. Idea ta opiera się na integracji działalności turystycznej z ochroną przyrody oraz życiem społeczno-gospodarczym danego obszaru. Ekoturystycznych wrażeń wcale nie trzeba szukać daleko – można zacząć od wizyty w jednym z polskich parków narodowych. Na terenie naszego kraju istnieją 23 parki, które zachwycają różnorodnością krajobrazów i przyrody – ożywionej i nieożywionej. W parkach można podziwiać m.in. zapierające dech w piersiach góry, malownicze jeziora, rozległe lasy czy unikalne skalne formacje, a także obserwować ciekawe gatunki roślin i zwierząt.
Angażowanie dzieci w ekoturystykę ma szansę poszerzyć ich wiedzę, a także rozwijać ich odpowiedzialność i szacunek do natury. Dzięki takim działaniom najmłodsi uczą się, że nawet podczas wakacyjnego wypoczynku można – i warto – dbać o środowisko.
Jak zainteresować dziecko ekoturystyką? Na to pytanie odpowiada Emilia Jurkiewicz, Koordynatorka Programu Re:Generacja, Centrum UNEP/GRID-Warszawa:
– Zainteresowanie dziecka ekoturystyką wymaga przede wszystkim zbudowania jego więzi z naturą i pokazania, że ekologia może być fascynującą przygodą. Warto włączać dzieci w planowanie wyjazdów, angażując je w wybór aktywności, które są przyjazne środowisku. W podróży warto także łączyć edukację z zabawą – np. organizując poszukiwanie skarbów w lesie czy obserwację ptaków.
Jak być eko w wakacje?
Zachęcenie najmłodszych do bycia eko w wakacje wcale nie musi być trudne – dzieci uczą się przez obserwację i doświadczanie, więc wspólne działanie na tych polach może pomóc w budowie trwałych nawyków proekologicznych – także w okresie wypoczynku.
Jak w praktyce być Przyjacielem Natury w wakacje? Warto m.in.:
Program “Kubusiowi Przyjaciele Natury” powróci po wakacjach, by kontynuować misję edukacji ekologicznej związanej z życiem w zgodzie z naturą. Partnerem programu są Czepczyński Family Foundation oraz UNEP/GRID-Warszawa, organizacja wspierająca misję Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych [ONZ] ds. Środowiska. Wszystkie bieżące informacje na temat programu są dostępne na stronie www.przyjacielenatury.pl.